Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka. Na różnego rodzaju stany chorobowe, konieczne operacje czy zabiegi nie mamy w ogóle wpływu. Co więcej, nie od nas też zależy sposób źle przeprowadzonej operacji lub niewłaściwego działania lekarza i mogących pojawić się w związku z tym powikłań. W takich sytuacjach każdy z nas ma prawo ubiegać się o odszkodowanie lub rekompensatę. W tym artykule postaramy się zebrać wszelkie niezbędne informacje, w jaki sposób można ubiegać się o odszkodowanie na przykładzie operacji cieśni nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka, bo tak fachowo określa się ten problem, jest to zbiór objawów, który związany jest z uciskiem na nerw pośrodkowy, jaki przebiega w kanale nadgarstka. Taka neuropatia uciskowa, może prowadzić do niekorzystnych zmian w nerwie i odpowiada tym samym za ucisk mechaniczny. Przyczyną zazwyczaj są choroby reumatyczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa i dna moczanowa, ale mogą to być również choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Zdarza się tak, że taki stan może być również związany z występowaniem nieprawidłowych struktur w kanale, a więc tłuszczaków, kostniaków czy ganglionów. Wiele osób chorujących na zespół cieśni nadgarstka wykonuje stałe, powtarzające się , jednakowe ruchy. Może więc to być pisanie na klawiaturze, używanie myszki do komputera, jazda rowerem, gra na instrumencie. Sposób leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. W delikatnych stanach można podawać miejscowo w zastrzykach glikokortykosteroidy. Kiedy jednak choroba jest bardziej zaawansowana, wówczas konieczne jest leczenie operacyjne, mające usunąć ucisk wywierany na nerw pośrodkowy. Co w sytuacji, gdy jednak dojdzie do komplikacji lub operacja nie przebiegnie tak, jak miałoby to mieć miejsce? 

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Istnieje wiele przesłanek do tego, by pacjent mógł ubiegać się o odszkodowanie po przeprowadzonej operacji cieśni nadgarstka. Kiedy więc może mieć to miejsce? Najczęściej pojawiającymi się powodami jest zaniedbanie lekarza lub pielęgniarki, błędy w sztuce lekarskiej, złe postawienie diagnozy, a do tego, co najczęściej się zdarza, nieprawidłowe leczenie. O odszkodowanie może także starać się pacjent, który w związku z przebytą operacją lub pobytem w szpitalu poczuł uszczerbek na zdrowiu moralnym, jak również i psychicznym. To jednak, co stanowi klucz do pozytywnego zakończenia takiej sprawy, to stosowna dokumentacja, a więc przedstawienie dowodów, które świadczyłyby o ewidentnych błędach lekarza czy niewłaściwym traktowaniu ze strony personelu medycznego. Wiadomo, iż lekarz nie zawsze jest w stanie rozpoznać daną chorobę czy uzyskać 100% efekt danego zabiegu, ale jeśli dane działanie czy stawiana diagnoza postawiona została umyślnie, a konsekwencje tego są dla pacjenta odczuwalne po operacji, wówczas warto dążyć do tego, by takie odszkodowanie otrzymać. Najczęściej z pomocą takim pacjentom przychodzą kancelarie adwokackie, które posiadając stosowną wiedzę oraz doświadczenie, są w stanie każdemu pacjentowi pomóc w uzyskaniu odpowiedniej rekompensaty czy też zadośćuczynienia.

Gdzie złożyć odpowiednią dokumentację?

Wszelkie skargi na personel medyczny czy konkretną placówkę należy składać w Okręgowej Izbie Lekarskiej, z kolei pozwy w Sądzie Powszechnym. Niezbędne oprócz oczywiście stosownych wniosków są kopie wyników badań, jak również i wszelka dokumentacja pokazująca zaniedbanie lub popełnienie błędu ze strony lekarza. 

Czym jest zaniedbanie? Jest to zazwyczaj takie postępowanie w trakcie operacji, które po jej wykonaniu powoduje bóle, różnego rodzaju schorzenia, kolejne powikłania. Zaniedbaniem jest także podawanie niewłaściwych lekarstw, brak odpowiednich środków leczniczych, doprowadzenie do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy powikłania związane z brakiem utrzymania w szpitalu odpowiedniej czystości. 

Czym jest zaś błąd w sztuce? Błąd w sztuce polega przede wszystkim na niewłaściwym postawieniu diagnozy lub na zastosowaniu nieodpowiedniego leczenia. W każdym przypadku lekarz powinien przeprowadzić taką diagnostykę, by stawiając diagnozę, być jej absolutnie pewnym. 

Dowody to podstawa

Chcąc otrzymać odszkodowanie za niewłaściwie przeprowadzoną operację lub zaniedbanie, należy pamiętać o zebraniu stosownych dowodów, które są kluczem w każdej niemal sprawie. Wszystkie one bowiem odbywają się na podstawie szczegółowej analizy biegłych specjalistów. To właśnie oni określają, czy doszło do zaniedbania pacjenta i czy lekarz faktycznie popełnił błąd. Walcząc w sądzie samemu, nie zawsze można uzyskać zamierzone efekty, ale z pomocą odpowiednich prawników, już jak najbardziej tak. Aby więc otrzymać odszkodowanie lub rekompensatę, lepiej najpierw zainwestować w specjalistę z zakresu prawa w tym zakresie, by potem móc cieszyć się wygraną sprawą.