Jak wybrać prawnika do własnej sprawy rozwodowej?

Jak wybrać prawnika do własnej sprawy rozwodowej? Rozwód nie jest czymś, co planuje się przy wchodzeniu w związek z kimkolwiek. Niestety, po pewnym czasie dla wielu osób staje się koniecznością i nieprzyjemnym procederem kończącym jeszcze mniej urokliwe dni, miesiące czy lata wspólnego pożycia z drugą osobą. Podchodząc do sprawy rozwodowej nie możemy godzić się na wszystkie warunki, z jakimi wyjdzie do nas druga osoba – zwłaszcza, jeśli nie będą one miały żadnej racji bytu. Musimy mieć świadomość tego, że jeżeli nasz prawnik rozwody będzie miał w jednym paluszku, razem z nim będziemy w stanie zamknąć ten rozdział swojego życia w taki sposób, w jaki będziemy chcieli to zrobić, a nie jaki będzie nam narzucony.

Cechy idealnego prawnika – czym powinien się odznaczać?

jak wybrać prawnika do rozwoduNajlepszy prawnik rozwody traktuje jako swoją specjalizację – z uwagi na to, że prawo jest dyscypliną wiedzy niesłychanie rozległą, to właśnie na ową specjalizację powinniśmy zwrócić uwagę. Dobry prawnik, po którego usługi powinniśmy sięgnąć powinien też odznaczać się:

  • dużym doświadczeniem, zwłaszcza tym ściśle związanym ze sprawami rozwodowymi; im więcej tych spraw ma na swoim koncie, tym bardziej obyty w ich obrębie będzie i tym więcej będziemy się mogli po nim spodziewać;
  • umiejętnością słuchania, dzięki której z naszych wyjaśnień wyłowi wszelkiego rodzaju rzeczy, które będą mogły przydać się na rozprawie sądowej;
  • umiejętnościami interpersonalnymi, które ułatwią mu kontakt z nami, ale też ze świadkami, których będziemy mogli chcieć użyć na rozprawie;
  • wysokim ilorazem inteligencji, który pozwoli mu we właściwy sposób analizować wszystkie fakty (również na bieżąco, podczas samej rozprawy) i właściwie się do nich odnosić;
  • opanowaniem i profesjonalizmem, które mają olbrzymie znaczenie zwłaszcza przy rozprawach rozwodowych – to one bardzo często obfitują w emocje, zwłaszcza, jeśli biorą w nich udział dzieci;
  • lojalnością – zarówno my, jak i nasz prawnik musimy być przygotowani na to, że w czasie rozprawy na wierzch wypłyną bardzo intymne, często wręcz pogrążające nas kwestie – niezależnie od tego, z czym by one nie były związane, prawnik powinien stać przy nas i we właściwy sposób nas reprezentować;
  • wygadaniem i przyjazną aparycją – mówi się, że “jak Cię widzą, tak Cię piszą” – nie inaczej jest w świecie prawniczym, w którym bardzo wielkie znaczenie ma nie tylko to, co się mówi, ale i to, kto to mówi, jak jest ubrany i jak wygląda. Kluczowy może być też sposób zadawania pytań czy przedstawiania faktów.

Dobry prawnik to też wprawiony mówca, który wywrze na sądzie emocje i przekona go do tego, że to my zasługujemy na wygraną w danej sprawie.

Sięgnąć po prawnika, a może po usługi kancelarii?

Pozory, ale i zdrowy rozsądek każą sądzić, że lepiej jest sięgnąć po kancelarię prawniczą, aniżeli po działającego z własnego ramienia adwokata. Wynika to przede wszystkim z filmów z akcją rozgrywaną po części lub w całości na salach sądowych. Realia są zgoła odmienne i bywa tak, że pojedynczy prawnik rozwody traktuje jako swój konik i jest w tym naprawdę dobry, a cała kancelaria skupia się na innych dziedzinach prawa, rozwody bagatelizując i sprowadzając do roli “czegoś do odbębnienia”. W takiej sytuacji naturalnym jest sięgnięcie po usługi “prawniczego freelancera”.

Wiele do powiedzenia w tym wszystkim mają też pieniądze. Za naszą obronę kancelaria zazwyczaj policzy sobie o wiele więcej, aniżeli zrobi to pojedynczy prawnik. Jeżeli nasza sprawa nie wymaga udziału większej ilości obrońców, a wystarczy nam jeden, a dobry, po prostu nie kombinujmy i nie inwestujemy w coś, co nie przyniesie większych zmian w naszym podejściu do linii obrony i ataku.

Ile może nas kosztować sprawa rozwodowa?

Osoby chcące za wszelką cenę wygrać sprawę bardzo często inwestują w usługi prawników, rozwody dla których może są chlebem powszednim, ale którzy cenią się naprawdę wysoko. Prawdą jest, że za prestiż trzeba płacić – wysokie ceny jednak nie zawsze z niego (ani też z doświadczenia) wynikają. Kosztowni prawnicy bardzo często windują swoje ceny do góry wyłącznie dlatego, że sięgają po nich bogaci klienci, zwykle firmowi – nawet jeśli nie uda im się przez to nawiązać współpracy z osobą prywatną, zwłaszcza w sprawie tak powszechnej, jak rozwód, nie będą nad tym płakać. My z kolei nie powinniśmy zawracać sobie nimi głowy.

Koszty na prawnika ograniczmy do minimum przy jednoczesnym postawieniu na adwokata rzeczywiście znającego się na rzeczy. Pamiętajmy, że poza opłatą za osobę reprezentującą nas będziemy musieli ponieść stałe koszty rozwodu, płacone w sądzie.

Podsumowanie

Dla nikogo z nas rozwód nie jest czymś przyjemnym. Niemal zawsze jest koniecznością, przez którą chcemy przebrnąć tak szybko, jak to tylko możliwe. Niestety, nie zawsze odbywa się on na warunkach, które chcemy zaakceptować. Jeżeli nasz prawnik rozwody uważa za swoją specjalizację, pomoże nam w owych warunkach się odnaleźć i tak podejść do tej sprawy, by wyjść z niej zwycięsko. Warto się przemęczyć i podejść do tego z powagą adekwatną do stawki, o którą toczy się gra. Niezależnie od tego, czy będzie nią majątek, opieka nad dziećmi czy też po prostu zwykły honor.