Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu

Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu

Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu. Bardzo dużo osób woli zabezpieczyć się na wypadek swojej śmierci. Niestety, życie pisze rozmaite scenariusze. Czasami bardzo nieprzewidywalne i zarazem tragiczne w skutkach. Sporo Polaków chce właściwie zabezpieczyć swoje interesy oraz własnych najbliższych. Nie dziwi, że w tym gronie nie brakuje nawet osób relatywnie młodych. Co zrobić, by testament był sporządzony nie tylko dość szybko, lecz przede wszystkim dokładnie?

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc dobrego prawnika?

Masz zamiar spisać testament? Planujesz oczywiście jeszcze bardzo długo żyć, ale wolisz to zrobić na wszelki wypadek? Co ciekawe, sporo osób decyduje się na taki krok. Niestety, bardzo dużo ludzi działa tutaj od początku do końca samodzielnie. A są to jednak zawiłe tematy prawne. W związku z tym warto być pod opieką fachowca z tej branży. Po to, by testament był sporządzony zgodnie z aktualnymi przepisami. Niezwykle istotne jest także to, aby był on ważny w świetle prawa. Często dzieje się zaś tak, że np. osoba zainteresowana tym zagadnieniem chce sporządzić testament zupełnie własnoręcznie. M.in. na bazie artykułów w sieci. Nie wszystkie wpisy są jednak merytoryczne. Warto zwracać uwagę także na daty. Nawet zatem jeśli trafisz na jakiś wpis popełniony przez dobrego eksperta od tego zagadnienia, to musisz liczyć się z tym, że… zawarte informacje nie będą zgodne ze stanem faktycznym! W końcu prawo zmienia się dynamicznie. Dlatego najrozsądniej będzie, jeśli wybierzesz pomoc profesjonalnego prawnika/radcy prawnego. Dobrze byłoby postawić na osoby, które świadczą swoje usługi relatywnie niedaleko od Twojego miejsca zamieszkania. Poza tym zwracaj baczną uwagę na doświadczenie specjalistów oraz opinie na ich temat. Warto wybrać takie osoby, które działają nie od dzisiaj i mają minimum dobre recenzje. Ostatnim aspektem (równie ważnym, co poprzednie) są sprawy finansowe. Warto zaznaczyć, że w tej branży panuje coraz większa konkurencja. Możesz zatem liczyć na fachowe i zarazem relatywnie tanie usługi dobrego prawnika lub radcy prawnego.

Czy można sporządzić testament wraz z inną osobą?

Tutaj nie chodzi nam o swego rodzaju nadzór prawnika, czy radcy prawnego w czasie wykonywania tego zadania. Jeśli zrealizujesz to zadanie zgodnie ze wskazówkami fachowca, to testament będzie ważny. A to jedna z najbardziej istotnych kwestii. W tym aspekcie sprawa dotyczy zaś tego, czy możesz spisać testament np. od razu wraz ze swoją drugą połówką, rodzicami, czy dziećmi itd. W świetle obowiązującego w tym momencie prawa nie ma takiej możliwości. Czyli testament musi być złożony samodzielnie na tej płaszczyźnie. Nie możesz zatem opisywać w nim, że Ty przekazujesz dziecku dom, a Twoja żona np. wszystkie kosztowności z zakresu posiadanej biżuterii. Pamiętaj, że np. wspólne testamenty małżeńskie nie są zatem ważne.

Kto powinien sporządzić testament?

Chcesz, by ten dokument był ważny pod kątem obowiązującego prawa na terenie Polski? Jeśli tak, to musisz osobiście zająć się tym tematem. Często dzieje się tak, że np. jedna osoba postanawia podyktować innej, co ma być napisane. W myśl aktualnych przepisów takie postępowanie będzie skutkować tym, iż ostatnia wola tego typu będzie nieważna.

Czy można sporządzić testament na komputerze albo maszynie do pisania?

Obecnie coraz więcej osób używa do pisania komputerów (przenośnych lub stacjonarnych). Niektórzy komunikują się z innymi oczywiście za pomocą telefonów komórkowych. Rzadziej są stosowane chociażby maszyny do pisania. Odzwyczaiłeś się od standardowego pisania długopisem itp.? Jeśli chcesz sporządzić testament, który będzie ważny, to nie masz innego wyjścia. Warto zaznaczyć, że ostatnia wola sporządzona przy pomocy komputera przenośnego, czy stacjonarnego itp. nie jest bowiem ważna w świetle polskiego prawa. A dużo osób (szczególnie w ostatnich latach) o tym zapomina. Testament holograficzny musi być bowiem sporządzany pismem odręcznym. Do tego trzeba użyć długopisu, pióra lub ewentualnie ołówka.

Ważne są podpis oraz data

Te elementy każdego testamentu są piekielnie istotne. Prawnicy często piszą np. na swoich blogach, że mieli do czynienia z sytuacjami, iż konkretne dokumenty były co prawda sporządzone dokładnie i własnoręcznie, ale nie mogły zostać uznane za ważne w świetle polskiego prawa. Wszystko dlatego, że brakowało na nich właśnie podpisu. Co równie istotne, same inicjały albo zwykłe „parafki” także nie są tutaj wystarczające. Warto zatem podpisać się całym swoim imieniem oraz nazwiskiem. Kluczowa jest także data. Co ciekawe, jej brak nie oznacza od razu, że dany testament na pewno nie będzie ważny. Wszak termin sporządzenia ostatniej woli może być określony na podstawie przeprowadzonego postępowania dowodowego. Data ma znaczenie także pod innym kątem. Zdarza się, że niektóre osoby sporządzają kilka testamentów. Wtedy ten ostatni jest najważniejszy. Aby nie było żadnych problemów z dokładnym określeniem ostatniej woli, warto zatem stosować daty na każdym dokumencie.