Wycinka drzew w lesie prywatnym bez zezwolenia

Wycinka drzew w lesie prywatnym bez zezwolenia

Wycinka drzew w lesie prywatnym bez zezwolenia. Szacuje się, że nawet 20% polskich lasów jest w rękach prywatnych. Nie zmienia to jednak faktu, że właściciel nie ma pełnej swobody, jeśli chodzi o korzystanie z niego. Zarówno prawa, jak i wszelkie obowiązki znajdziemy w ustawie o lasach. Reguluje ona kwestię wycinania drzew na własnym terenie. Czy właściciel może zabronić wchodzenia do lasu? Czy właściciel lasu może na własną rękę zdecydować się na wycięcie drzew? Czym jest cechowanie? Od czego należy rozpocząć wycinkę drzew? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czy właściciel może zabronić wchodzenia do lasu?

Okazuje się, że prawo daje szerokie możliwości w zakresie zakazywania wstępu na teren prywatny właściciela. Kluczowe jest jednak oznaczenie terenu specjalistycznymi tablicami. Nie zmienia to jednak faktu, że z takich rozwiązań właściciele lasów korzystają z reguły jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Przykładowo gdy prawny posiadacz lasu nie zdecyduje się na oznaczenie lasu, stawiając przykładowo tabliczkę, że jest to teren prywatny, to nadal możliwe jest żądanie opuszczenie terenu. W praktyce oznacza to, że jeśli miłośnik przyrody lub wędrówek po lesie znajdzie się na terenie prywatnym, jednocześnie nie będzie chciał go opuścić mimo naszych próśb, wówczas istnieje realne niebezpieczeństwo w postaci otrzymania grzywny. W skrajnych przypadkach jej wartość wynosi więcej niż 500 zł. Jeśli jednak wejdziemy do lasu, który nie jest oznaczony, wówczas nie grozi nam kara. W praktyce grzywna zostanie nałożona dopiero w sytuacji, gdy zostaniemy poproszeni o opuszczenie danej lokalizacji, jednak nie posłuchamy i wybierzemy się w dalszą przechadzkę. 

Czy właściciel lasu może na własną rękę zdecydować się na wycięcie drzew?

Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że właściciel ma prawo do tego, aby wycinać drzewa z własnego lasu. Nie zmienia to jednak faktu, że wszelkie czynności muszą być wykonywane zgodnie z prawem leśnym. Przepisy te jednoznacznie nakazują, aby las był użytkowany w sposób racjonalny. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż nie można przekraczać możliwości produkcyjnych lasu. Każda wycinka powinna być zgłoszona do starosty- to właśnie on potwierdza legalność drewna poprzez cechowanie, o którym będziemy pisać w dalszej części wpisu. Należy podkreślić, że obowiązek w zakresie uzyskania cechowania to obowiązek właściciela danego terenu. Dużą zaletą jest to, że nie musimy organizować zgody w związku z wycinaniem każdego, pojedynczego drzewa- tak wygląda to chociażby w przypadku działek budowalnych. Dzieje się tak, bowiem w tym przypadku egzekwowane są przepisy prawa leśnego, które znacząco się różnią.

Czym jest cechowanie?

Kolejną ważną kwestą, którą należy poruszyć, jest cechowanie. Wiele osób zastanawia się, czym ono tak właściwie jest. Otóż z praktycznego punktu widzenia jest to potwierdzenie legalności pozyskiwania drewna z lasu. Czynność polega na tym, że na pozyskanym drewnie trwale umieszcza się znak graficzny, a także numer sztuki lub numer stosu drewna. Jeśli cechowanie zostanie wykonane przez starostę bądź inny organ, który jest do tego upoważniony, wówczas właściciel może żądać wystawienia dokumentów, które poświadczą o legalności pozyskania drewna. Świadectwo legalności pozyskanego drewna to dokument, na podstawie którego można zatem jednoznacznie stwierdzić legalność drewna. 

Od czego należy rozpocząć wycinkę drzew?

W jaki sposób powinniśmy postępować, jeśli zdecydujemy się na wycinkę drzew w lesie prywatnym? Otóż w pierwszej kolejności warto sprawdzić czy działka objęta jest Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu. Jeśli tak, wówczas kluczowe jest przeanalizowanie zapisów w zakresie wycinania drzew. Znajdziemy tam informacje, jaką masę drewna jesteśmy w stanie uzyskać podczas 10-letniego okresu gospodarczego. W sytuacji, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, wówczas należy zgłosić się do specjalistów, którzy zajmują się sprawami lasów w urzędzie starostwa. Kiedy wycinka drzew zakończy się powodzeniem, to naszym obowiązkiem jest złożenie zawiadomienia o tym, że pozyskaliśmy drewno. To właśnie na tej podstawie dochodzi do legalizacji drewna. W dalszej kolejności wystawiane jest Świadectwo legalności i pozyskania drewna. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o tym, że uzyskanie tego świadectwa jest zupełnie darmowe.

Czy w lesie możliwe jest zbudowanie domu?

Ciekawy jest jeszcze jeden aspekt prawny, nad którym wiele osób być może nawet się nie zastanawia. Jednak czy w lesie możliwe jest zbudowanie domu? Okazuje się, że taka czynność nie jest możliwa do wykonania. Nie możemy przeznaczać gruntu leśnego na nieleśne cele. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, jeśli jesteśmy posiadaczami działki leśnej- w zdecydowanej większości przypadków leży ona na obrzeżach miasta. Wówczas szansę na postawienie domu daje plan zagospodarowania, o ile jest on uchwalony. Jak widać kwestia drzew w prywatnym lesie może być bardzo interesująca.